Uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj će imati veliki utjecaj na sve državljane pa je i interes za ovu temu velik. Zanima Vas kako će izgledati proces prelaska s kune na euro? U ovom članku Vam donosimo vremensku crtu procesa, sa odgovorima na pitanja što i kada će se dogoditi po pojedinoj fazi.
Uvođenje eura – proces prije službenog uvođenja eura
Vijeće EU-a odlučuje da Hrvatska zadovoljava potrebne uvjete za uvođenje eura. Vijeće EU-a također utvrđuje devizni tečaj po kojemu će se izvršiti konverzija kuna u eure. Odluka se najčešće donosi u srpnju, dakle nepunih šest mjeseci prije dana uvođenja eura.
Počinje se provoditi javna kampanja kojom se građane poziva da višak gotovog novca kuna pohrane na kunske račune kod banaka. Kroz kampanju će se građanima objašnjavati da nema potrebe da pretvaraju kune u eure prije službenog uvođenja eura.
Otprilike ŠEST MJESECI PRIJE uvođenja eura (srpanj 2022.)
Fiksni tečaj
Otprilike šest mjeseci prije nego što Hrvatska uvede euro Vijeće EU-a, na preporuku Europske komisije i nakon savjetovanja s Europskom središnjom bankom (nadalje: ESB), donijet će odluku o uvođenju eura i utvrditi neopozivi tečaj prema kojemu će euro zamijeniti hrvatsku kunu (nadalje: fiksni tečaj konverzije).
- Fiksni tečaj konverzije imat će ukupno pet decimala.
- Preračunavanje novčanih iskaza vrijednosti iz kuna u eure izvršavat će se primjenom punoga brojčanog iznosa fiksnog tečaja konverzije. Koristit će se svih pet decimala i nakon toga zaokruživanjem dobivenog iznosa na dvije decimale u skladu s uobičajenim pravilima.
- Preračunavanje cijena i drugih novčanih iskaza vrijednosti prema tečaju koji se razlikuje od fiksnog tečaja konverzije neće biti dopušteno.
Otprilike PET MJESECI PRIJE uvođenja eura (kolovoz 2022.)
- U razdoblju od 30 dana nakon odluke Vijeća o uvođenju eura u Hrvatskoj do 12 mjeseci nakon dana uvođenja eura (siječanj 2024.) poduzeća će biti dužna cijene iskazivati u objema valutama. Nadležna tijela detaljno će nadzirati poštivanje tog pravila i postupati prema danim im ovlastima.
- Važnu ulogu u nadziranju provedbe pravila o obveznom dvojnom iskazivanju cijena, kao i njihovu korektnom preračunavanju, imat će potrošači. Potrošaći će o uočenim nepravilnostima moći izvijestiti nadležna tijela.
- Nakon ocjene prijave i potvrde osnovanosti javno će se objaviti ime trgovca ili pružatelja usluga koji je neopravdano povećao cijene. Isto vrijedi i ukoliko je trgovac ili pružatelja usluga neispravno preračunao cijenu u novu valutu (ime će se naći na tzv. ‘crnoj listi’).
ČETIRI MJESECA PRIJE uvođenja eura (rujan 2022.)
- HNB počinje opskrbljivati banke novčanicama eura – PREDOPSKRBA
TRI MJESECA PRIJE uvođenja eura (listopad 2022.)
- HNB počinje opskrbljivati banke kovanim novcem eura i centa – PREDOPSKRBA
Uvođenje eura – proces nakon službenog uvođenja eura
DAN UVOĐENJA EURA (1. siječnja 2023.)
Počinje fizička zamjena novčanica i kovanog novca kuna za eure u bankama i poslovnicama Fine i Hrvatske pošte bez naknade.
- Konverzija označuje proces koji uključuje fizičku zamjenu gotovog novca kuna za eure i preračunavanje novčanih iskaza vrijednosti (npr. cijena u trgovinama, iznosa kredita i depozita, vrijednosti udjela u mirovinskim i investicijskim fondovima, cijena vrijednosnih papira) iz kuna u eure.
Počinje dvotjedno razdoblje dvojnog optjecaja, tijekom kojega kuna i euro imaju status zakonskog sredstva plaćanja.
- Prva dva tjedna počevši od dana uvođenja eura u optjecaju će istodobno biti gotov novac kuna i eura. To znači da će građanima tijekom tog prijelaznog razdoblja biti dopušteno plaćanje gotovim novcem u objema valutama. S druge strane, trgovine i ostala poduzeća građanima će vraćati isključivo eure, osim ako to zbog praktičnih razloga neće biti u mogućnosti činiti. Poduzeća će tako u transakcijama s potrošačima mijenjati kune u eure, što će građanima omogućiti dodatan kanal za zamjenu gotovine. Nakon isteka prva dva tjedna euro će ostati jedino zakonsko sredstvo plaćanja u Hrvatskoj.
Kunska sredstva na računima kod banaka u cijelosti se pretvaraju u eure.
- Sva kunska sredstva na tekućim, žiro i štednim računima u bankama pretvorit će se u eure na dan uvođenja eura. Konverzija će se obaviti prema fiksnom tečaju konverzije. Pretvaranje sredstava na računima u bankama iz kuna u eure logistički je mnogo jednostavnije od fizičke zamjene novčanica i kovanog novca. Iz tog razloga, u ovom slučaju, neće biti potrebno primijeniti prijelazno razdoblje.
Svi krediti nominirani u kunama smatraju se kreditima u eurima.
- Od dana uvođenja eura svi krediti nominirani u kunama i krediti s valutnom klauzulom u eurima smatrat će se kreditima u eurima. Pri tomu će se iznosi iskazani u kunama u kunskim kreditima preračunavati u eure primjenom fiksnog tečaja konverzije.
- Kada je riječ o kreditima s fiksnom kamatnom stopom, uvođenjem eura kamatna stopa neće se mijenjati.
- Kod kredita koji su ugovoreni s promjenjivom kamatnom stopom, na dan uvođenja eura postojeći parametri bit će prema potrebi modificirani. Regulacija će biti vršena zakonom o euru. Pritom se financijski položaj dužnika neće smjeti pogoršati. Troškove povezane s eventualnom izmjenom ugovora o kreditu neće snositi klijenti banaka, već će ih snositi banke.
DVA TJEDNA NAKON uvođenja eura (14. siječnja 2022.)
- Završava razdoblje dvojnog optjecaja. Euro postaje jedino zakonsko sredstvo plaćanja i službena valuta u Republici Hrvatskoj.
ŠEST MJESECI NAKON uvođenja eura (lipanj 2023.)
- Fina i Hrvatska pošta prestaju pružati uslugu zamjene gotovog novca.
- Završava razdoblje u kojemu su građani mogli mijenjati gotov novac u bankama bez naknade. Počinje razdoblje od sljedećih šest mjeseci tijekom kojeg banke imaju pravo zaračunavati naknadu za uslugu zamjene gotovog novca.
12 MJESECI NAKON uvođenja eura (siječanj 2024.)
- Banke u potpunosti prestaju pružati uslugu zamjene gotovog novca.
- Zamjena gotovog novca moguća je samo u HNB-u. HNB će to činiti bez naknade, bez vremenskog ograničenja za novčanice, a kovani novac do isteka tri godine od dana uvođenja eura.
- Završava razdoblje obveznoga dvojnog iskazivanja cijena.